Coffee Carnaval Reggea Session
14 Mayıs 2017
Öğrenciler İçin Ucuz Yurt Dışı Seyahat Önerileri
12 Ocak 2018

Ayder Yaylası – Sini Yöresel Kahvaltı

Karadenizde en çok gidilen yerlerin başında Uzungöl, Sümela Manastırı ve Ayder yaylası geliyor. Uzungöl ve Sümela Manastırı Trabzon’da iken Ayder Yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. Deniz seviyesinde bulunan Rize’den oldukça yüksekte bulunan yaylaya gitmek için araçla fırtına deresi boyunca yaklaşık yarım saatlik bir tırmanış yapmamız gerekti.

Sabah erkenden yola çıkıp kahvaltımızı tüm ürünlerinin doğal ve yöresel olmasıyla meşhur olan Sini Yöresel Kahvaltı’da yapmak istedik. Yerini size şöyle tarif edebiririm: Çamlıhemşin’den sonra yol ikiye ayrılmakta. Soldaki yol Ayder e giderken sağdaki yol Zil Kale yönüne gitmekte. Sini yol ayrımından Zil kaleye giden yol üzerinde 2 dk uzaklıkta bulunuyor. Bir çok ürünün kendi imalatları olduğu kahvaltının ücreti kişi başı 30 TL.

Kahvaltı sonrasında yemyeşil doğa içerisinde kıvrıla kıvrıla Kaçkarlar Milli Parkına ulaştık. Kaçkarlar Milli Park alanı içinde bulunan Ayder Yaylasına giriş araçlar için ücretli. (2017 Otomobil için 9 Tl). Arabasız gelmek isteyenler için Rize’den buraya minibüsler de mevcut.

Ayder Yaylasına vardığımda her ne kadar hava yağmurlu olsa da beklediğimi tam olarak bulamadım. Biraz abartılmış olduğunu düşünüyorum. Fakat genel olarak forumlarda baktığımda geçmişte daha sade ve güzel sonradan bozulduğu yorumlarına sıkça rastladım. Etraftaki birçok restoran ve otelin arasında sıkışmış kalmış bir yayla ile karşılaştık açıkçası.

Fırtına deresi boyunca bir çok kez zepline görmemize rağmen en güzeli yaylanın biraz daha üst kısmında duranıydı. Talep o kadar çok ki insanlar sıraya giriyorlar. Yağmurlu havada zepline kullanılamıyor bu yüzden yağmurun dinmesini bekleyebilirsiniz. Denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. (Ücreti 15 Tl)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir