Ryan Air Hakkında Her Şey
29 Mayıs 2016
Sırbistan: Belgrad 2
2 Haziran 2016

Sırbistan: Belgrad 1

2016 baharında eşimle Balkan ülkeleri turu yapmaya karar vermiştik ve bu tur için fazla bir bütçe ayırmadık. Sanıyorum ki cebimizde sadece 400 Euro vardı. Belgrad aslında 21 gün sürecek olan bir turun sadece başlangıç noktasıydı. Buradan başlamamızın sebebi ise turumuzun içerisinde Kosova’nın da olmasıydı. Çünkü bir kaç yerden Sırpların ülkeye girişte pasaportta Kosova kaşesini gördüklerinde sıkıntı yaptığını okumuştuk.

Canımız ne zaman isterse o zaman döneriz diye düşünerek 21 günlük tura sadece gidiş biletimizi alarak çıktık. Balkanlarda ülkeler arası ulaşım ile ilgili internette yeterli bilgiye ulaşamadığımız için kendimizi tam olarak bir maceranın içine bıraktık. Sadece ülkeleri hangi sıra ile gezeceğimizi belirledik Konaklayacağımız yerlerin rezarvasyonunu ise bir gün öncesinde yapacaktık.

Belgrad’ta Pasaport Kontrolü

Pasaport kontrolü sırasında Türk yolcuların sıkıntı çektiklerini sıkça duymuştuk ve bu nedenle biraz tedirgindik. Pasaport kontrolünden önce ve uçaktan iner inmez Sırp polislerince pasaport uygulaması yapıldı. Sırbistan Türklere yönelik vize muafiyeti uyguladığı için özellikle Türk pasaportlarını daha detaylı inceliyorlar. Kontrol yapan polis bizim daha önceden almış olduğumuz Schengen vizemizi görünce hemen geri verdi ve sorunsuz geçtik. Burada özellikle pasaportunu ilk defa kullananları tek tek ayırıp nerede kalacaklarını ne kadar paraları olduklarını soruyorlarmış. Belgrad’ta ne kadar Türkle karşılaştıysak çoğuna bu soruları sormuşlar. İlk kontrolden geçtikten sonra pasaport kontrolünde hiçbir soru sorulmadan giriş kaşesi bastırıp girdik.

Belgrad’ta karşılaştığımız Türkler Bosna Hersek’ten karayoluyla girişte ciddi aramadan geçirilmişler. Otobüste ne kadar Türk varsa ayırıp yaklaşık 40 dk aramışlar. Üzerinden Saray Bosna’daki Aliya İzzetbegoviç müzesi giriş bileti çıkan Türkleri ciddi anlamda zorladıklarını dahi duydum.

Nikola Tesla Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Konaklayacağımız yer şehir merkezi olan Republic Square ‘a ve Knez Mihajlova Caddesine çok yakındı. Havalimanından yaklaşık 18 kilometre uzaklıktaydı ancak nasıl gideceğimizi bilmiyorduk. Uçakta yanımızda oturan adama sorduk o da ilk kez geldiğini fakat birisinin almaya geleceğini söyledi. Bizde iki sırt çantası ile çok fazla düşünmeden yola çıktığımızı anlatınca biraz heyecanlanmış olsa gerek inince sorayım yer varsa sizi de götürelim dedi. Çok mu şanslıydık bilmiyorum ama müsait yerleri vardı ve gelen araba yeni bir Mercedes jip çıktı. Atladık hemen arabaya, sohbet muhabbet derken size kısa bir de Belgrad turu yaptıralım dediler. Tabi kaçırırmıyız bu teklifi:) Bir saate yakın dolaştık ve kalacağımız yere kadar bıraktılar.

Siz bizim kadar şanslı olmayabilirsiniz ama o kadar da zor bir ulaşımı yokmuş. Havalimanından 72 numaralı belediye otobüsleri ile 30-40 dk da şehir merkezine gelinebiliniyor. Yaklaşık yarım saatte bir otobüs kalkıyor ve bileti kiosklardan alırsanız 89 dinar ve şoförden alırsanız 150 dinar. Minibüsler ise yarım saatte gidiyor ve fiyatı 300 dinar.

Para ve İnternet
SONRADANGEZGIN-belgrad-2

Sırbistan’da Sırbistan Dinarı kullanılıyor. Biz gittiğimizde kur 1 Euro 122 dinar, 1 TL ile yaklaşık 47 dinar yapıyordu. Güncel Kur a buradan bakılabilir. Havalimanında exchange yapmak mümkün fakat oranlar şehir merkezine göre daha düşük. Sadece ulaşım için kullanacağınız parayı exchange yaptırmanızı tavsiye ederim. Şehir merkezinde döviz bürosu bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Yandaki resimde de yazan “menjacnica” döviz bürosu demek.

Yurt dışında telefon kullanımı pahalı olduğundan telefonları uçak moduna alarak ücretsiz wifileri kullandık.  Hatta adres bulmak için internet gerektirmeyen City Map 2Go uygulamasını kullandık. Şuan android telefonlardaki Google Maps’te de internetsiz kullanılabiliyor.  Belgrad’ta neredeyse tüm kafe ve restoranlarda wifi bulunuyor.

Konaklama

Kalacak yer bulmak için daha öncesinde de kullanıp memnun kaldığımız booking.com u tercih ettik. Yer ararken kriterlerimiz; merkezi olması, kullanıcı puanının 8 ve üstünde olması, wifi bağlantısı bulunması ve olabildiğince ucuz olmasıydı 🙂

Belgrad’ta kaldığımız yer Mosaic Hostel Belgrade adında bir hosteldi. Hostel terimi Türkiye’de pek yaygın değil. Şöyle anlatayım: Genelde bir apartman dairesini oda oda bölüp girişine resepsiyon tarzında bir banko koyuyorlar. Salon gibi büyük olan odada ranzalar oluyor (dorm deniyor) ve buralarda sadece yatak başına fiyat ödeniyor. Genelde cinsiyet ayrımı olmadan karışık konaklanıyor. Diğer odaları ise (private room deniyor) genelde çiftler ve başkaları ile kalmak istemeyenler tercih ediyor. Kulağa pek tekin gelmese de güvenilir yerler oluyor ve çok yaygınlar. Hostellerin mutfaklarının olması bana ayrıca cazip geliyor. Kendi yemeğini pişirip istediğin zaman çay kahve yapabiliyorsun. Ayrıca bazılarında ücretli olmak üzere çamaşır makinaları da olduğundan uzun süreli gezilerde avantaj sağlıyor. Biz gittiğimizde dorm da yatak ücreti 10 Euro, private room fiyatı 15 Euroydu. 2 kişi iseniz zaten private room daha hesaplı oluyor. Aşağı yukarı Belgrad’taki diğer hostel fiyatları da bu düzeyde.

1 Comment

  1. Mosaic hostel benim de sürekli konakladığım, yeri ve temizliği harika, çalışanlarının ise çok dost canlısı olduğu bir hostel.
    Sınır kapısında yapılan uygulama sadece Türklere özel değil. Sırbistan’a vizesiz seyahat edebilen fakat AB için schengen alması gereken ülke vatandaşlarının hepsine benzer uygulama yapılıyor. Bu aslında AB’nin bir dayatmasıdır. Avrupa’ya giriş noktasında kontroller hep sıkı tutuluyor.
    Kosova damgalarını da sevmezler ama sorun da yapmazlar. Bir iki soru sorup Kosova girişinin üstüne iptal damgası basarlar o kadar.
    Belgrad’a hoşgeldiniz demek isterim. Keyifli yolculuklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir