Sırbistan: Belgrad’tan Saraybosna’ya Ulaşım
4 Haziran 2016
İtalya’da Ucuz ve Hızlı Ulaşım: Trenitalia
6 Mart 2017

Bosna Hersek: Saraybosna 1

Eşimle planladığımız Balkan turunun ikinci durağı Bosna Hersek’ti. En çok görmek istediğimiz yerler tabi ki de Saraybosna ve Mostar’dı. Özellikle Mostar köprüsü ikimizin de havasını solumak istediği, çok merak ettiği bir yerdi.

Ülkeye Girişimiz

Şurada Belgrad’tan Saraybosna’ya ulaşımımızı anlatmıştım, ülkeye kara sınırından giriş yapmıştık. Bosna Hersek, Türkiye’ye vize uygulamıyor, bu nedenle pasaportumuz haricinde ek bir şeye ihtiyacımız olmadı. Minibüsü kullanan şoför sınıra gelmemize 5 dk kala tüm yolcuların pasaportlarını topladı. Biz minibüsten inmeden, polisler gelip minibüsün içine göz gezdirdiler. Hiç bir soruya maruz kalmadan pasaportlarımız giriş kaşesi basılmış şekilde dağıtıldı.

Saraybosna’ya gelene kadar yol boyunca doğa o kadar güzeldi ki. Şoför Saraybosna’ya gelince nerede inmek istediğimizi sordu, haritadan daha önce işaretlediğimiz otelimizi gösterdik ve kapısına kadar bıraktılar.

Kalacak Yerimiz

Balkan turuna çıkmadan önce otel rezervasyonlarımızı yapmadığımızı, spontane gelişen bir tatil istediğimizi söylemiştim. Bu nedenle bir gün önceden çok da araştırmadan booking üzerinden Pansion Sebilj diye bir pansiyondan rezervasyon yaptırmıştık. 2 gecelik fiyatı, çift kişi için 27,5 Euroydu.

Konakladığımız yer Belgrad’ta konakladığımız hostele göre daha büyük ve güzeldi. 2 Katlı bir binanın alt katı kafe bar tarzında üst katı ise pansiyon. Aynı kişi tarafından işletiliyorlar. Üstelik Pansiyon Saraybosna merkezinde, turistik noktaların bulunduğu Başçarşı’da idi. Dışarıda gezmekten yorgun düştükçe, odaya gelip ayaklarımızı uzatıp dinleniyorduk, o derece merkezi idi. Tek kötü yanı saat 11-12 civarına kadar aşağıdan biraz müzik sesi gelmesiydi. Ama biz geç saatlere kadar dışarıda olduğumuz için çok etkilenmedik.

Gelelim konaklama ödemesini nasıl yaptığımıza. Biz konaklamalarımızı kredi kartı ile öderiz düşüncesi ile çıktığımız bu turda, neredeyse hiçbir yerde kredi kartı ile ödeme yapamadık. Booking üzerinde genel de kredi kartı kullanımı yok yazıyor zaten, bazen ise kredi kartı var dese de pos cihazı bozuldu gibi bahanelerle nakit ödeme almaya çalışıyorlar. Bu nedenle bizim gibi paramız yetecek mi kaygısı yaşamamak için nakitinizi konaklamalarınızı da dahil edecek şekilde ayarlamaya çalışın.

Para ve İnternet

Başçarşı’da döviz bürosu bulmakta zorluk çekmeniz imkansız, çok sayıda döviz bürosu var ve tabelaların çoğusu Türkçe. Üstelik exchange için TL de kabul ediliyor.Biz bir kaç büro gezerek kurun hangisinde daha uygun olduğunu araştırdık.Bunu dışında Başçarşı’da Ziraat Bankası’da bulunuyor.

İnterneti sadece gideceğimiz yerleri tespit etmek ve rezarvasyonlar için kullandığımızdan yine kafe ve restoranlardaki free wifi leri kullandık.

Saraybosna’da ne yedik? Nereleri gezdik? Cevabı Bosna Hersek: Saraybosna 2 yazımda..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir