Yurt Dışında Tax Free Alışveriş
18 Mart 2017
Bosna Hersek: Saraybosna 2
8 Nisan 2017

Hiç Çadırda Kalmamışlar İçin Başlangıç

Tatilleriniz hep otel odalarında mı geçti? Siz de hiç çadır kampı yapmadınız mı? Ama içinizden bir ses denemenizi söylüyorsa doğru yazıyı okuyorsunuz.

Çadır kampları fazla para harcamadan herkesin gezip eğlenebileceği bir yöntemdir. Otostop çekmenin de bir nevi kankasıdır. Büyük bavullar yerine sadece bir sırt çantanız ve çadırınız vardır yanınızda. Yol sizi nereye götürürse oraya gidersiniz. Plan yapmak zorunda kalmazsınız ve kalacak yer probleminiz olmaz. Uygun bir yere çadırınızı kurar ve özgürlüğü hissedersiniz. Ama bunu hiç denemediyseniz bu size biraz korkutucu gelebilir.

Genelde hiç kamp yapmayanların aklında bir kaç soru olabiliyor. Ben hiç çadır görmedim bile nasıl yatacağım içinde? Aşırı rahatsız olmaz mı? Çadırımı nasıl seçeceğim? diye sorarsanız, bunu seçmenin en basit yöntemi benim gibi bir Decathlon a gidip kurulu çadırları tek tek deneyebilirsiniz. Görevliler size çadırların özelliklerini daha iyi anlatacaktır. Biz iki kişi olmamıza rağmen 3 kişilik bir çadır almayı tercih ettik.

Geceleri güvensiz olmuyor mu? Böcek ısırmaz mı? Hayvanlar saldırmaz mı? Ben dağ, orman vs. sevmiyorum zaten buralarda kalmak zorunda mıyım? Bizim öyle kamp yapacak kalabalık arkadaş çevremiz yok, sadece bir arkadaşımla, eşimle veya tek başımayım diyorsanız;

Tüm bu şüphelerinizden bir nebze kurtulmaza yardımcı olacak hemde yeni yerler görerek kendinizi güvende hissedebileceğiniz başlangıç kiti diyebileceğim Kapadokya kampı yapmanızı tavsiye edeceğim. Zaten sonrasında kendinize güveniniz artacaktır. Zamanla kendinizi dünyanın başka ülkelerinde çadırınızda uyanmış halde bulacaksınız.

Şimdi gelelim Kapadokya’ya. Niçin mi Kapadokya? Çünkü Kapadokya’da iki gün yani tek gece geçirmeniz yeterli olacaktır ve çoğu yerini yürüyerek gezebilirsiniz. Ayrıca kamping alanlarından da faydalabilirsiniz. Bunun size şöyle bir faydası olacaktır; ilk seferden duş ve tuvalet sıkıntısını yaşamayacak, bir şeyler yemek için ateş yakmak zorunda kalmayacaksınız. Başka insanların da çadır ve karavanlarını görünce kendinizi güvende hissedeceksiniz. İşte bu yüzden Kapadokya için başlangıç kiti diyorum. Benim de ilk kamp yerim Kapadokya idi. Eşimle biran gaza gelip bu işin ucundan başlayalım demiştik.

Peki ya kamping alanını nasıl bulacaksınız? İnternetten araştırarak bir çok kamping alanı bulmanız mümkün. Böylece gitmeden imkanlarını da araştırabilirsiniz. Biz tripadvisor’dan okuyarak temiz bulduğumuz için Kaya Kamping  Göreme’ yi tercih ettik. Ankara’dan kendi aracımızla gideceğimiz için yol üzerinde Tuz Gölü’ne de uğramak istedik.

Kamping alanının girişine geldiğimizde neredeyse nasıl yapılacağı ile ilgili hiç bir şey bilmiyorduk ve başkalarına bakarak yapacaktık:) Girişte karşılayan çalışan sıra sıra ayrılmış boş yerlerden istediğimize geçebileceğimizi söyledi. Her çadır/karavan için ayrılan yerin başında elektrik hattı mevcuttu. Genelde iyi yerleri önceden gelen karavancılar kapsa da bizde kötü sayılmayacak bir yere çadırımızı kurmaya koyulduk. Gittiğimizde beceremezsek diye evde çadırın denemesini yapmıştık:) Hatta şişme yatağımızı bile şişirip salonun ortasında içine uzandık 🙂 Evet yanlış duymadınız; rahatımıza biraz düşkün olduğumuz için şişme yatak da satın almıştık.

İlk seferden pişman olmayalım diye bütün teçhizatımız tamdı. Ama herşeyimiz tam olmasa da kamping alanı çoğu ihtiyacımızı giderebileceğimiz olanaklara sahipti. Mutfağında yemek yapıp yiyebileceğiniz için piknik tüpüne veya ateş yakmanıza gerek kalmıyor. Uzun süreli yola çıkanların çamaşırlarını yıkayabileceği çamaşır makinası da mevcut.

Buranın ayrı bir güzel yanı ise içerisinde kullanabileceğiniz yüzme havuzu olmasıydı. Göreme’yi gezip geldikten sonra bizde havuza girmeyi ihmal etmedik.

Kamping alanları bir işletme mantığı ile çalıştığı için buraya giderken nüfuz cüzdanınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca fiyatlandırması da Eylül/2015 itibariyla aşağıdaki panodaki gibi. Unutmayın; bu sizin için sadece bir başlangıç olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir