Couchsurfing: Bedava Konaklama mı?
23 Nisan 2017
Coffee Carnaval Reggea Session
14 Mayıs 2017

İtalya Turu Başlangıcı: Roma

En sevdiğim üç ülkeden biri diyebileceğim İtalya’yı uzun süredir yazmayı düşünüyordum fakat o kadar çok yazılacak şey var ki neresinden başlamam gerektiğine bir türlü karar veremiyordum. İtalya için en uygun vakitler yaklaştığı ve birçok Türk’ün yurtdışındaki ilk tercihi olduğu için bekletmek yerine biran önce bir ucundan başlamak istedim. İtalya, dünya çapında en çok turist ağırlayan üç ülkeden biri. Bu turu anlatırken ayrı ayrı ve sırayla Roma, Pisa, Floransa,Venedik ve Milano’da hangi tarihi eserleri ziyaret etmeniz konusunda tavsiye vermek yerine mutlaka yapmalısınız dediğim şeylerden başlayıp deneyebileceğiniz yiyecekler ve konaklama için bölge tavsiyelerinde bulunacağım. Şehir içi ve şehirler arası ulaşıma değinerek aklınızdaki sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Roma’ya Ulaşım

Yılın neredeyse çoğu ayında İtalya’ya uygun fiyata uçak bileti almak mümkün. Havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip ederek 100-150 tl arası bilet alabilirsiniz. Ulaşımın bu kadar uygun fiyata hallolduğu bir seyahatte aslında sizi en çok zorlayacak şey: Schengen Vizesi. İtalya’ya girebilmeniz için Shengen vizesine ihtiyacınız var ve vize alma süreci oldukça stresli olabiliyor. Vize alabilmek için aracı firma olması bu süreçte baya kolaylık sağlasa da bunu aslında daha maliyetli hale getiriyor. Euro-TL dengesini düşününce konaklama fiyatlarının da Türkiye ortalamasının üstünde olması bu turu biraz maliyetli kılıyor. (Konaklamayı nasıl bedavaya getirebileceğinizi CouchSurfing yazımda anlattım)

Havalimanından Roma Şehir Merkezine Ulaşım

Biz Pegasus’un kampanyalarını takip ederek İstanbul’dan (Sabiha Gökçen) Roma’ya (Fiumicino Havalimanı) kişi başı 125 tl ye bilet aldık. Roma’ya uçak bileti alırken karşınıza iki tane havalimanı çıkacaktır: Fiumicino (FCO) ve Ciampino (CIA). Roma’ya Ciampino yaklaşık 20 km, Fiumicino ise yaklaşık 30 km uzaklıktalar. Şehir merkezine FCO havalimanı içinden tren ile (14 Euro) gidebileceğiniz gibi havalimanı binasının hemen dışındaki otobüsler ile (5 Euro) de gidebilirsiniz. Her ikisi de Roma’nın merkez tren garı olan “Roma Termini” ye kadar ulaşım sağlamakta.

Roma’da gezilebilecek yerlerin bir çoğu birbirine yakın mesafede bulunuyor. Aklınızda canlanması için aşağıda bir harita paylaştım. Haritada da görebileceğiniz gibi Roma Termini’den Vatikan 5 km yani yaklaşık 1 saatlik yürüme mesafesinde. Bu bilgi size gerek konaklama yapacağınız bölgeyi seçmenizde gerekse şehir içi ulaşım konusunda yardımcı olacaktır.

Konaklama

Biz konaklama tercihlerimizi aylar öncesinde booking üzerinden yapmıştık. Vize alabilmek için sunulan evrakların içerisinde otel rezervasyonları da bulunduğu için önceden yaptığımız rezervasyonları kullanmıştık. Vizenin her türlü çıkmama ihitmaline karşılık az bir fiyat farkı ile iptal garantili rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Roma Termini’ye 5 dk yürüme mesafesinde Maggiore Bazilikasının hemen yanında Domus Maggiore adında bir yerde kaldık. Bir apartman dairesini restore ederek 4 odalı bir otele çevirmişler. Binanın altında bulunan kafenin sahibi aynı zamanda buranın da sahibi olduğundan kahvaltılar kafede sunuldu, üstelik sınırsız ve ücretsizdi. Biz 3 gece için 177 Euro ödememize rağmen şuanki fiyatı bu rakamın oldukça üstünde. Ama erken rezervasyonla Roma’da ortalama gecelik 40 Euroya 2 kişilik oda bulunabilir. İtalya’da CouchSurfing kullanarak bedava kalacak yer bulmak diğer ülkelere göre biraz daha zor olmasına rağmen şansınızı deneyebilirsiniz.

Şehiriçi Ulaşım

Roma’ya 2 gün ayırabiliyorsanız şehir içi toplu taşıma kullanmanıza gerek yok aslında. Çünkü bir çok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Üstelik Roma’da her sokak öyle güzel ki, yürüyerek gezmek şehrin havasını solumak için harika bir yöntem. Fakat zamanınız daha kısıtlı ise gezilecek yerlerin çoğuna metro ve otobüs ile ulaşabilirsiniz. 100 dakikalık aktarma hakkı olan tek binişlik biletler (1.5 Euro), 48 saatlik (28 Euro) ve 72 saatlik (38,5 Euro) Roma Pass alabilirsiniz (2017 fiyatları). 48 Saatlik olan Roma Pass ile bir, 72 saatlik olan ile iki müzeye ücretsiz olarak girebilme hakkınız da bulunuyor. Bir çok kişi de müzelere ücretsiz olarak girebilmek için Roma Pass i tercih ediyor.  Biz sadece Termini’den Vatikan’a ve San Giovanni Bazilikası’na giderken tek binişlik kart kullanmıştık.

Roma’da Ne Yapmalı?

Roma’ya giderseniz mutlaka yapmalısınız diyeceğim kısa bir listem var. Bunların bazıları yeme içme bazıları ise her ülkede yaptığım oranın kültürünü daha iyi tanımaya yönelik.

1. Roma dondurmasını yemeden dönmeyin. Size bir de dondurmacı tavsiyem: Frigidarium. (Fiyatı: topu 2 Euro)

2. Taze İtalyan makarnası yemelisiniz. İspanyol merdivenlerine çok yakın olan  Pastificio’da bir yandan makarnanın hazırlanışını izleyip bir yandan da  bir kaç saat önce yapılmış taze ve mükemmel makarna yiyebilirsiniz. Genelde 2 çeşit farklı çeşnili hazırlıyorlar ve bi tanesi domuz etli olabilir, içlerinde ne olduğunu sorarak yemenizi tavsiye ederim. Makarnanın yanında ücretsiz şarap ve su veriyorlar. Makarnayı isterseniz hemen orada yiyecek şekilde isterseniz paket olarak alabilirsiniz. (Makarna fiyatı: 4 Euro) Not: Sadece 13.00-15.00 saatleri arası açık.

3. Gerçek İtalyan tramisusu yemelisiniz. Yer tavsiyem: Pompi (Şehrin bir çok yerinde mağazası var). Fiyatı: 4 Euro

4. Pizzayı bir de anavatanında yemelisiniz. Margheritayı denemenizi tavsiye ederim. Özellikle bir yer tavsiyem yok her yer güzel yapıyor. Burada belirtmeliyim ki Roma’da yemeği restoranda yemek yerine al-götür (take away) olarak alırsanız daha uygun fiyata alırsınız. Al-Götür Fiyatı: Ortalama 9-10 Euro

5. Şehri gezerken gördüğünüz süpermarketlere girip reyonlarını gezmelisiniz. Türkiye’de olmayan birçok şeyi buralarda deneyebilirsiniz.

6. Roma’nın meşhur pazarı Campo de Fiori’ye gidip pazarı gezmelisiniz.

7. Sadece gündüz gezmeyin şehir akşam olunca da cıvıl cıvıl ve çok güzel oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir