Bosna Hersek: Saraybosna 1
24 Şubat 2017
Yurt Dışında Tax Free Alışveriş
18 Mart 2017

İtalya’da Ucuz ve Hızlı Ulaşım: Trenitalia

İtalya gezimizde gördüğümüz kadarıyla en hızlı ulaşım trenle oldu. Trenlerin en hızlı ulaşım aracı olmasında bir kaç etken var ki bunlardan en önemlisi tren garlarının şehrin en merkezi konumunda bulunmalarıydı. Avrupa’da havalimanlarının şehir merkezlerinden hayli uzakta bulunmaları İtalya için de geçerliydi. Uçakla seyahatte sadece havalimanı aktarması en az bir saat, tabi birde buna boarding de eklenince uçuş süresi hariç 2 saatten fazla zaman kaybı oluyor. Ayrıca yüksek hızlı trenlerin hayli yaygın olması trenleri daha cazip hale getiriyor.

Peki tren hızlı oluyor da nasıl ucuz oluyor diyebilirsiniz. Aslında o kadar da ucuz değiller ama ucuz alma yolu var. Tren biletleri de uçak biletleri gibi ne kadar erken alırsanız o kadar hesaplı oluyor. Trenitalia 100 Euro ya kadar çıkan biletleri aylar öncesinden 9 Euro’dan biletleri satışa sunuyor. Ben de İtalya tatil planımı önceden yaptığımdan tüm biletlerimi 3 ay önceden almıştım.

Bilet alımında dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Bunlardan en önemlisi diyebileceğim trenin türü. Şöyle ki: İtalya’da 5 farklı tren türü var. Bunlardan üçü frecce grubu olan yüksek hızlı tren, biri intercity trenleri olan normal hızlı tren diğeri de bir hayli yavaş olan regional trenler. Bu trenlerden en hızlısı ve en fazla sefer yapanı Frecciarossa. Bu trenin hızı 360 km/s ‘ e kadar çıkabilmektedir.

Frecciarossa’dan sonra en hızlısı Frecciargento. Bu trenin hızı 280 km/s ‘e kadar çıkabilmektedir.

Hızlı tren grubunda en yavaş olanı ise Freccibianca. Bu trenin hızı ise 200 km/s ‘ e kadar çıkabilmektedir.

Trenitalia’dan Ucuz Nasıl Bilet Alınır? 

Gideceğimiz yer için kullanacağımız durakları iyi bilmemiz gerekiyor çünkü bazı trenler şehir merkezine uğramadan şehrin dış kısımlarındaki duraklara uğrayarak diğer şehirlere geçebilmektedir. Bileti ucuza alcağım derken size daha pahalıya patlayabilir. Sizlere şehirlerin merkez tren garlarının isimlerini belirteyim: Roma’da merkezi tren istasyonu “Roma Termini”, Pisa’da “Pisa Centrale”, Venedikte ise ada tarafı “Venezia S. Lucia” iken kara tarafı “Venezia Mestre”, Floransa’da ise “Firenze S.M Novella” dır.

Ben biletlerimi uyguna almak için 3 ay öncesinden satışa sunulur sunulmaz internet sitesinden almayı tercih ettim. Fakat İtalya’da iseniz tren garlarının içerisindeki satış ofisleri ve bilet makinalarından alabilirsiniz. Şimdi size web sitesinden ucuza almayı göstereceğim.

Çoğu kişi İtalyanca bilmediği için www.trenitalia.com sitesini açtığımızda sağ üst köşeden önce dil ayarını yapabiliriz. Hızlı trenler tercih sebebimiz olduğu için “Freece” yi seçip searh butonunun solunda açılan “Best Price” ı işaretliyoruz. Sonrasında durak ve tarihini seçince tarihin hemen sağında bulunan saate dikkat etmeniz gerekiyor. Site açılınca bu saat ayarı kaçta açtıysanız o saat ve sonrasını gösterdiğinden ileri tarihte alacağınız biletler için ayarlamayı unutmayın. Çünkü seçtiğiniz tarihteki belirttiğiniz saatten sonraki trenleri aratmanızı sağlamaktadır.

Kriterlerimizi girip aratınca aşağıdaki sayfa açılacaktır;

Bu sayfada trenler ve özellikleri yer almaktadır. Trenimizi seçip ilerletiyoruz;

Bu sayfada koltuğumuzu seçiyoruz. Ters gidemeyenler en üstte trenin gidiş istikametine bakarak seçebilirler. Seçtikten sonra Yolcu bilgileri ve ödemenin yaplacağı sayfaya ilerletiyoruz

Ödemeyi yapınca açılan sayfadan da biletimizi bilgisayarımıza kaydedebiliriz. Biletimiz aynı zamanda girmiş olduğumuz e-posta adresine de gönderilecektir. Bu bileti mutlaka gitmeden önce çıktısını almanız gerekmektedir. Çıktı almazsanız ceza ödemek zorunda kalırsınız. Almış olduğunuz çıktıyı herhangi bir yere onaylatmak zorunda değilsiniz. Trende görevli kağıt üzerindeki karekodu okutarak bileti kontrol edecektir.

Sizlere bir bilet örneği:

İyi Yolculuklar

 

 

 

 

 

 

 

2 Comments

  1. ONUR dedi ki:

    Merhaba. Eşim ile birlikte mayıs ayında italya ya seyehat edeceğiz. Biletlerimizi treinitalia internet sitesi üzerinden aldık. Fakat biletimizi aldığımız dönemde evli değildik ve eşimin biletinde kızlık soyadı yazıyor. Pasaport da ise iki soyismi var.Sorum şu; tren içerisinde pasaport ile bilet karşılaştırmalı kontrolü yapılıyor mu ? eğer yapılıyorsa evlilik cüzdanımız yanımızda olması halinde problem yaşar mıyız ?
    Şimdiden teşekkür ederim.

    • Enver A dedi ki:

      Trende sadece bilet kontrolü yapılıyor. Ülkemizdeki otobüs bileti kontrolü gibi tek farki bileti ellerindeki ufak cihaza okutuyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir