Ayder Yaylası – Sini Yöresel Kahvaltı
23 Mayıs 2017

Öğrenciler İçin Ucuz Yurt Dışı Seyahat Önerileri

Sayfamı takip eden kitlenin büyük bir kısmının öğrenciler olması sebebiyle sizlere özel bir rehber yazı hazırlamayı düşündüm. Sadece öğrenciler değil hiç yurt dışı tecrübesi olmayan biri bu yazıdan pahalı bilinen ama aslında ucuz olan seyahatleri planlayabilir. Seyahatin pasaport, vize, ulaşım, konaklama ve yeme içme kalemlerinin maliyetlerinden bahsedeceğim.

Pasaport/ Seyahat Belgesi

Bilindiği üzere yabancı bir ülkeye girebilmek için bir kaç ülke dışında geçerli bir pasaporta ihtiyacınız olacaktır. Şuan için sadece Ukrayna, Gürcistan ve KKTC ye sadece kimlik kartınızla gidebilmeniz mümkün. 25 yaşını doldurmamış öğrenciler pasaport harcı ödemeden sadece 108 Tl olan defter bedelini ödeyerek 25 yaşını dolduracağı tarihe kadar geçerli pasaport alabilirler. Burada belirtmek isterim ki çoğu ülke girişte en az 6 ay geçerli pasaport şartı aradığı için fazla geçe kalmamakta fayda var.

Vize

Başka bir ülkeye girebilmenin diğer bir şartı o ülkeden geçerli bir vize almanızdır. Vize almak maliyetli olacağından için size Türkiye’ye vize muafiyeti uygulayan 100’e yakın ülkeden yakın ve popüler olanlarından bahsedeceğim. Bu ülkeler: Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan, KKTC, Ukrayna, Gürcistan, İran ve kapıda vize alabileceğiniz Azerbaycan ve Ermenistan

Balkanlar

Çıkmışken en az 2-3 hafta gezeyim yaklaşık 2000-3000 TL param var gitmişken birden fazla ülke gezmek istiyorum diyenler için Balkan ülkeleri olan Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan en ideali.

Gidiş ve dönüşü farklı ülkeleri seçerek alacağınız uçak biletini indirimleri takip ederek ortalama 350-400 TL ye alabilirsiniz. Örneğin bu yazıyı yazarken yaklaşık 1 ay sonrası için  www.skyscanner.com da özellikle ucuz bir uçak aratmadan 25 Şubat İstanbul-Belgrad ve 15 Mart Üsküp-İstanbul THY’den  391 TL’ye bilet almak mümkündü.

Balkanlarda ülkeler arası geçişler için tamamı yaklaşık 100 Euro tutuyor. Ayrıca ucuza nasıl geçiş yapıldığını Balkanlar başlığındaki yazılarımda detaylı anlattım.

Balkanlarda CouchSurfing kullanarak konaklamayı bedavaya getirebilirsiniz. CouchSurfing hakkında yeterli bilginiz yoksa şuradaki yazımı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz. CouchSurfing tercih etmeyenler için ise hostelleri önerebilirim. Balkanlarda hostel ücretleri günlük ortalama 10 Euro. Yani toplamda 20 günlük konaklama masrafınız 200 Euro tutacaktır.

Karadağ dışındaki diğer ülkelerde yeme içme fiyatları Türkiye’nin altında. Günlük yemeğe ortalama 5-10 Euro harcayarak balkanları bitirebilirsiniz.

Pasaportsuz ve Vizesiz

Pasaport almak istemiyorum fazla param ve vaktim de yok diyenler için 3-4 günlük KKTC, Ukrayna ve Gürcistan seyahati sizin için en ideali. Her üç ülkeye de ucuz uçak bileti bulmak mümkün. Her üç ülkeye de 300-400 TL arasında gidiş dönüş bileti alabilirsiniz. Örneğin bu yazıyı yazarken yaklaşık 2 hafta sonrası için www.skyscanner.com da 24 Ocak gidiş 28 Ocak dönüşlü İstanbul-Kiev uçuşu 372 TL .

 

Yine aynı tarih aralığında www.booking.com üzerinden yaptığım aramada 4 günlük toplamda 40-50 Tl arasında 20 den fazla hostel buldum Biraz lükse kaçacak olursanız 100 Tl ye 4 gün konaklayabilirsiniz 🙂 Yeme içme noktasına gelecek olursak Ukrayna Türkiye’den oldukça ucuz bir ülke diyebilirim. Lüks sayılabilecek yerlere rahatlıkla girebileceğiniz Ukrayna’da günlük ortalama 10 Euro ayırarak karnınızı doyurabilirsiniz. Konaklama ve yeme içme fiyatları Gürcistan’da da aşağı yukarı aynı durumda. KKTC de ise konaklama ve yeme içme fiyatları Türkiye’nin üstünde olsa da yaklaşık 300 TL ye 4 gün kalabileceğiniz yer rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Nahcivan, Azerbaycan ve İran’a gittikten sonra bu yazıda onlara da ayrıca yer vereceğim. Sağlıcakla kalın 🙂

4 Comments

 1. EMİN KURNAZ dedi ki:

  Canım benim ne güzel yararlı bilgiler veren sayfan var.

 2. Büşra Döger dedi ki:

  Merhaba,

  Pegasus ve THY de tek yön bilet almak istediğimiz zaman gidiş-dönüş almak zorundasınız diye bir uyarı veriyor. Bu konuda hakkında bilginiz var mı? farklı yönlerden alırsak ne kadar sorun çıkabilir?

  • Enver A dedi ki:

   Bazı ülkeler ülkeden geri ayrılacağınızdan bu şekilde emin olmak için böyle uygulamalar yapıyor. Başka ülkeye karayolu ile geçip oradan dönüş yapmanızda bi sakınca oluşmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir