Bosna Hersek: Saraybosna 2
8 Nisan 2017
Mostar’dan Kotor’a Ulaşım
14 Nisan 2017

Bosna Hersek: Saraybosna’dan Mostar’a Ulaşım

Balkanlarda pek çok destinasyonda sık otobüs seferleri olmuyor. Günde bir kaç sefer varsa şanslı bile sayılırsınız. Ulaşımın bir diğer olumsuz yönü ise bizdeki gibi online satış sistemlerinin yaygın olmaması. Ayrıca bilet alabileceğiniz acenteleri otogarlar dışında çok nadir bulabiliyorsunuz. Bu durum bazen çeşitli firmalar arasında fiyatlarda çok değişikliklere sebep oluyor. Özellikle de turist olarak gittiyseniz mecbur araştıramadan alıyorsunuz.

Mostar’a gidiş için biletimizi İsa’nın Kalbi Katedrali’nin çarprazında Eurolines’ın tur mağazasından aldık. 2 kişi ücreti 40 KM ve kredi kartı ile alınabiliyor. Daha sonradan yaptığım araştırmaya göre ortalama bir fiyattan almışız biletlerimizi.

Otobüsler Başçarşı’ya 3 kilometre uzaklıktaki merkeze biraz uzak diyebileceğim otobüs terminalinden kalkıyor. Yanınızda fazla bir yükünüz yoksa rahatlıkla yürüyerek gidebilirsiniz. Biz Başçarşı’dan 1 Nolu tramvayı kullanarak terminale gitmeyi tercih ettik. Tramvay biletini tramvayın vatmanından alabilirsiniz. 2 bilet için 3.6 KM ödedik. Başçarşı’dan otobüs terminali bu tramvay ile 15 dk sürüyor. Terminal dediğime ve buranın başkent olduğuna bakmayın bizim Anadolu’daki ortalama  bir ilçenin terminali büyüklüğündeydi.

Bizim gibi kahvaltı yapmadıysanız için kahvaltınızı terminaldeki kafede yapabilirsiniz. Balkanların genelinde terminallerde yeme içme fiyatları bizdeki gibi diğer yerlere nazaran pahalı değiller. Biz 2 büyük börek ve 2 cappuchino için 9 KM ödedik.

Bavullarınızı teslim ederken bavul başına 1 KM alıyorlar. Bavullardan para alma olayı neredeyse tüm Balkan ülkelerinde oluyor. Otobüs içerisine alabileceğiniz büyüklükteki çantalarınız için para ödemek zorunda değilsiniz ancak bagaja vereceğiniz her parça ücrete tabii. Otobüslere gelirsek çocukluğumun otobüsleri buralarda hala kullanılıyor. Başta biraz garip gelse de zamanla alışıyorsunuz.

Saraybosna’da Mostar’a giderken kullandığımız yol Belgrad-Saraybosna yoluna göre bir nebze daha güzeldi. Ama yine de yollar bir gidiş bir geliş olduğu için araçlar sollamakta güçlük çekiyorlar ve bu da yolculuk süresini uzatıyor. Yol boyunca yemyeşil doğayı ve güzel köy evlerini izleyerek gitmek insanı yormuyor.

Ve yaklaşık 2 buçuk saat sonunda şehir merkezine biraz uzakta bulunan Mostar otogarına geliyoruz. Otogardan her yere yürüyerek gidebileceğiniz gibi şehirdeki taksileri de kullanabilirsiniz. Taksiler kilometre başına 1 KM olarak ücretlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir