Sırbistan: Belgrad 2
2 Haziran 2016
Sırbistan: Belgrad’tan Saraybosna’ya Ulaşım
4 Haziran 2016

Sırbistan: Belgrad 3

Belgrad’ta Nerelerde Yedik?

Belgrad’da hostelimize yerleştikten sonra ilk işimiz bir tourist information merkezine gidip şehirle ilgili harita edinmek oldu. Haritamızı aldıktan sonra da birer kahve içip gideceğimiz yerleri belirlemek istedik. Bunun için hostelden tavsiye edilen Boutique Cafe’ye gittik. Lounge Bar tarzında bir yer. Knez Mihajlova Caddesi üzerinde bulunduğu için oldukça merkezi bir yerde ve gezmekten yorulanlar için ideal bir yer. 2 Cappuchino için 340 dinar (14 TL) ödedik.

Genel olarak gideceğimiz mekanları Foursquare üzerinden buluyoruz. Hatta seyahate çıkmadan gitmek istediğimiz yerleri işaretliyoruz. İşte kahvaltı için tercih ettiğimiz ‘Red Bread’ i de böyle bulduk. Mekan oldukça merkezi bir noktada. Daha önce denemediğimiz tost ve omlet çeşitleri ile dolu lezzetli bir menüleri var. Damak tadımıza uygun olması nedeniyle Türklerin de sıkça tercih ettiği bu mekanda Türk bir çiftle de karşılaştık. Bir büyük boy (küçük boyun iki katı oluyor), bir küçük boy tost ve 3 cappuchino için 920 dinar (38 TL) ödedik. Tostunun lezzetini çok beğendik, sadece porsiyonlarının biraz küçük olduğunu belirtmekte fayda var. Red Bread wifi imkanı da sunduğu için kahvaltı da son bir defa programımıza göz atma imkanı bulmuş olduk.

Belgrad bizim açımızdan yemek yemek için hiç uygun bir yer olmadı. ‘Helal et’ kıstasımız olduğu için özellikle bir restorana gidip yemek yemedik. Örneğin öğle menüsü olarak KFC de tavuk yemeyi tercih ettik. Ortalama 2 kişilik menüler 1200 dinar(50 TL). Hemen hemen Türkiye fiyatları ile aynı diyebiliriz. KFC ‘de wifi olması da ayrı bir tercih sebebimizdi. Akşamları bir yerlerde yemek yerine marketten abur cubur aldık veya dondurulmuş peynirli börekleri hostelde fırın vasıtasıyla pişirerek tükettik.

Bu kısımda şunu belirtmem uygun olacaktır; Belgrad’ta çeşmeden su içmedik. Suyu içilmiyor diye duymuştuk fakat kaldığımız hostelde kalan Türklerden çeşmeden içenler vardı. Marketteki beş litrelik suların fiyatları yaklaşık 1 TL idi zaten.

Ben Tek Başıma Gezmeyi Beceremem Derseniz..

Günde iki kez Cumhuriyet Meydanı ’nda (Republic Square) saat kulesinin önünde buluşarak ücretsiz olarak yürüyerek şehir turları düzenleniyor. Sabah 10.30 da ve öğleden sonra 14.00 de başlayan turlara rezervasyon yaptırmanıza gerek yok. Tur 2 buçuk saat sürüyor. Republic square, Knez Mihajlova Caddesi, Bohemian Quarter, Green Market, Silicon Valley, Mosque, Kalemeydan ve Belgrad Kalesi gibi belli başlı yerlere götürüyorlar. Biz kendimiz gezmeyi tercih ettiğimizden bu turlara katılmadık.

Ücretsiz Tramvay Turu

Bu tur sadece Mayıs – Ekim ayları arasında yapıldığı için biz katılamadık. Fakat bilgilerini sizinle paylaşmak istiyorum. Sadece cuma ve cumartesi gerçekleştirilen ve rezervasyonu zorunlu olan tur için Knez Mihailova caddesi üzerindeki Tourist Information dan  rezervasyon yapabilirsiniz. Her tur 25 kişi ile sınırlı  ve yaklaşık 1 saat sürüyormuş.  Günde 2 kez yapılan bu turların biri İngilizce biri Sırpça rehber anlatımında oluyormuş.

Bir Zamanlar Yugoslavya Turu

Yugoslavya tarihini anlatan bu tur; Çarşamba ve Cumartesi günleri 14.30 da Cumhuriyet Meydanı’nda Saat kulesi önünde buluşarak başlıyor. Kişi Başı müze ve otobüs biletleri dahil 10€.  Millet Meclisi binası (Yugoslavya Eski Parlamentosu), House of Flowers and Old Museum, Yugoslav Savunma Bakanlığı (NATO bombardımanı kalıntıları), Hükümet binasını görme imkanı bulacağınız tur için reservasyon yaptırmanız gerekli. Tourist Information noktalarından ödeme ve rezervasyon yaptırılabilirsiniz.

Hatıra Ürünlerini Nereden Aldık?

Kalemeydan içerisinde ve Knez Mihailova caddesi üzerinde çok fazla hatıra ürünleri satan büfeler vardı. Biz gittiğimiz yerlerden hatıra olması için magnet ve kupa aldığımız için yine aynılarını tercih ettik. Magnet fiyatı 200 dinar(1 TL), kupa ise 300 dinardı(1.25 TL).

2 Comments

  1. Ece dedi ki:

    çikolata meraklısı biriyim çikolata fiyatları nasıl

    • Enver A dedi ki:

      Merhaba. Açıkcası çikolata fiyatları hiç dikkatimi çekmedi ama genel olarak fiyatlar Türkiye fiyatlarının altında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir