Sırbistan: Belgrad 3
3 Haziran 2016
Bosna Hersek: Saraybosna 1
24 Şubat 2017

Sırbistan: Belgrad’tan Saraybosna’ya Ulaşım

Balkanlar için yola çıkmadan önce bizi en çok düşündüren konu ülkeler arası ulaşımla ilgili yeterince bulamamış olmamızdı. Belgrad’dan Saraybosnaya gitmek için önümüzde 3 farklı seçenek vardı:

Seçenek 1

Şehirlerarası otobüsler: Otobüs bileti almak için otogara yani “Autobuska Stanica” ya gitmeniz gerekiyor. Saraybosna bileti yaklaşık 25€, ancak Balkanlarda çoğu yerde olduğu gibi kredi kartı kabul edilmiyor. Üstelik otobüsler o kadar eski ki ilk gördüğümüzde inanamadık. Saraybosna – Belgrad yolu oldukça uzun ve virajlı olduğu için bunu tercih etmedik.

Seçenek 2

Bla Bla Car: Bu uygulamayı kullanarak Belgrad-Saraybosna arasında daha uygun fiyata, yaklaşık 30-40 TL’ye seyahat edebilmek mümkün. Fakat Belgrad-Saraybosna arasında kullanımı neredeyse yok denecek kadar az ve mevcut araçlar da hemen doluyor. Biz kendimize uygun tarih ve saatte bulamadığımız için bunu da tercih edemedik.

Seçenek 3

Tur Firmaları: Tur firmasını bulmak, ayarlamak bizim için oldukça güç olsa da biz bu seçeneği tercih ettik. Tur firmaları sizi otelinizin kapısından alıp gideceğiniz otelin kapısına kadar bırakıyor. Tur firmamızın ismi Gea Tours’tu, internet sitesi aracılığıyla güncel bilgilerini de edinebilirsiniz. Araçları 7-8 kişilik Volkwagen Transporter, Renault Traffic. Belgrad-Saraybosna arası tek yön 20€, gidiş dönüş 35€. Sadece ülkeler arası değil, havalimanı transferleri için de hizmet sunuyorlar.

Gea Tours’un yerini haritalar aracılığı ile bulduk. Aynı gün içerisinde 4-5 seferleri var, istediğimizi seçip ödemeyi yaptık. Ödeme için kredi kartı kesinlikle kabul edilmiyor, sadece nakit geçerli. Ek olarak bizi alabilmeleri ve ulaşabilmeleri için hostel adresi ve bir irtibat numarası istediler.

Belgrad’tan Saraybosna’ya gelene kadar arazi hep dağlık olduğu için baya zorlu bir yolculuk oldu. 300 km olan yol yaklaşık 6 saat sürdü. Otobüsler ise 8 saati buluyormuş. İyi ki otobüsle gitmemişiz, dayanamazdık sanıyorum ki.

Belgrad Genel Değerlendirme

Belgrad binalarından olsa gerek bana biraz soğuk geldi, üstelik Yugoslavya’nın dağılmasının ardından hiç gelişmemiş gibiydi. Domuz eti tüketmediğimiz için yemeklerini de yiyemeyince şehirden pek keyif alamadım. Belgrad için  en az 2 gün ayırmanızı öneririm.

Merak ettiğiniz konuları sormaktan çekinmeyin.

1 Comment

  1. […] Şurada Belgrad’tan Saraybosna’ya ulaşımımızı anlatmıştım, ülkeye kara sınırından giriş yapmıştık. Bosna Hersek, Türkiye’ye vize uygulamıyor, bu nedenle pasaportumuz haricinde ek bir şeye ihtiyacımız olmadı. Minibüsü kullanan şoför sınıra gelmemize 5 dk kala tüm yolcuların pasaportlarını topladı. Biz minibüsten inmeden, polisler gelip minibüsün içine göz gezdirdiler. Hiç bir soruya maruz kalmadan pasaportlarımız giriş kaşesi basılmış şekilde dağıtıldı. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir