İtalya’da Ucuz ve Hızlı Ulaşım: Trenitalia
6 Mart 2017
Hiç Çadırda Kalmamışlar İçin Başlangıç
5 Nisan 2017

Yurt Dışında Tax Free Alışveriş

Yurt dışına çıkan birçok kişi telefon, tablet vb. elektronik cihazları daha uyguna almak ister. Örneğin; yeni modeli çıkan iphone lar Avrupa’ya Türkiye’den önce geliyorlar ve fiyatları 1000 tl kadar daha ucuz oluyor. Bizde yurt dışına çıkmışken uygun fiyata iphone alalım diye düşündük.

Iphoneların 1000 tl kadar ucuza gelmesinin bir sebebi de: Tax Free. Aslında Tax Free denilen şey eğer aldığınız ürünü o ülkede kullanmayacaksanız o ülkeye vergi ödemek zorunda olmamanız anlamına geliyor. Bu vergi oranı ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, %10- %25 arasında seyrediyor. Örneğin bizim aldığımız iphone da %21 vergi vardı. Ayrıca alacağınız vergi iadesi için her ülkede farklı alt limitler bulunuyor.

Hangi Ülkelerde Tax Free’den Yararlanabilirsiniz?

Geçerli olan Avrupa Birliği Ülkeleri: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İngiltere.

Geçerli olan Dünya Ülkeleri: Arjantin, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Kore, Letonya, Lübnan, Lihtenştayn, Litvanya, Fas, Meksika, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve İngiltere.

Tax Free’den Nasıl Yararlanılır?

Öncelikle her mağazada Tax Free den yararlanamazsınız. Bu hizmeti verenlerin kapılarında veya kasalarında Tax Free logosu bulunuyor. Alışveriş yaparken tax free den yararlanmak istediğinizi belirttiğinizde size aşağıdaki gibi bir form hazırlayacaklar:

 

Ben size alacağınız iadeden biraz kesinti ile en kolay geri alma yöntemini anlatacağım. Ülkeden çıkış yapmadan havalimanında ürünü alırken hazırlanan formu sunmanız gerekiyor. Bunun için hizmet bedeli adı altında belirli bir miktar kesinti olsa dahi en kolay yöntem bu. Ve bu sayede paranızı anında nakit olarak alma imkanı elde etmiş oluyorsunuz.

Biz Madrid Havalimanı’nda “Global Blue” acentesi aracılığıyla vergimizi iade aldık. Apple Store tarafından hazırlanan formu önce gümrük ofisinde onaylatarak acenteye götürüp vergi iadesi almak istediğimizi belirttiğimizde bize aşağıdaki resimdeki formu hazırlayıp bilgilerimizi doldurmamızı istediler.

 

Toplam 130 Euro olan verginin 34,49 Euro’sunu hizmet bedeli olarak kesinti yaparak 95,50 Euro’sunu nakit olarak aldık.

2 Comments

  1. ufuk dedi ki:

    merhaba yardımcı olabilir misiniz bana ? sorum olucaktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir