Mostar’dan Kotor’a Ulaşım
14 Nisan 2017
İtalya Turu Başlangıcı: Roma
25 Nisan 2017

Couchsurfing: Bedava Konaklama mı?

Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing; internet üzerinde faaliyet gösteren, dünyada en çok üyeye sahip uluslararası bir misafirperverlik platformudur. Bu platform size dünya çapında 3 yönlü imkan sağlamaktadır. Bunlardan 1.si üyelerin seyahatleri sırasında konaklama ve rehberlik konularında birbirlerine destek olmaları, 2.si  site üzerinden her türlü sosyal etkinlik oluşturarak sosyalleşmenize olanak sağlaması, 3.sü ise site içerisinde merak ettiğiniz ülke,kent ya da bölge ile ilgili başlık açarak bilgi alabilmenizdir. Couchsurfing web sitesine üye olmak ücretsizdir. İnternet üzerinden profil oluşturan couchsurfing üyeleri “couchsurfer”, “surfer” veya “CS” olarak adlandırılır.  Üyeleri misafir edenlere “host”, misafir olanlara “traveler” denir.

Niçin CouchSurfing’i Kullanmalıyız?

Çoğu kişinin de kullanma sebebi olan en önemli faydası; ücretsiz konaklama imkanı sağlamasıdır. Bu sayede düşük bütçelerle daha çok gezebilmenize imkan tanır. Bir başka güzel yanı ise gittiğiniz yerlerin gerçek kültürünü orada yaşayan insanlardan öğrenebilmenizdir. Gittiğiniz şehirde nereleri gezmeniz ve neler yapmanızı en doğru kişilerden öğrenmiş olursunuz. Ayrıca otellerin aksine insanlarla daha fazla muhabbet etme şansınız olduğu için yabancı dilinizi geliştirmekte çok faydası olacaktır. Şahsen yabancı dilimi geliştirmek için evime özellikle yabancı gezginleri kabul ediyorum.  Para vererek gideceğiniz konuşma kurslarını bedavaya evinize getirebiliyorsunuz.

Üyelik

Bu platformu kullanabilmeniz için site üzerinden üye olmanız gerekiyor. Üye olurken profil bilgilerinizi ne kadar ayrıntılı bildirirseniz insanların size olan güvenini artıracaktır. Peki bu bilgiler neleri içeriyor? Fotoğraf, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, yaşadığınız şehir, konuşulan diller, mesleğiniz, niçin couchsurfing i kullandığınız, yapmaktan hoşlandığınız şeyler ve gittiğiniz ülke bilgilerinden oluşuyor.

Ayrıca hostlarla ilgili şu bilgileri doldurduğunuz takdirde, size gelecek talepler isteklerinizle örtüşmüş olur:

En fazla kaç kişiyi ağırlayabilirsiniz? Son dakika taleplerine uygun musunuz? Misafiriniz için tercih ettiğiniz cinsiyet var mı? Çocuk kabul ediyor musunuz? Evinize evcil hayvan kabul ediyor musunuz? Evde sigara içilmesine müsaade ediyor musunuz? Evcil hayvanınız var mı?

Couchsurfing Güvenilir Midir?

Burada ilk olarak şunu belirtmem gerekir ki insanlar bu platformu bir yıl içerisinde milyonlarca kez kullanmaktadır. Fakat Couchsurfingte daha önce hiç tanımadığınız insanlarla karşılaşacağınız için tamamen güvenilir demek ne derece doğru olur bilmem. İnsanların profil bilgilerini tam olarak doldurmaları, daha önceden yaptıkları ziyaretlere veya evinde misafir ettiği insanlara referans olmaları ve bir takım doğrulamalar yapmaları sistemi güvenilir kılıyor. Peki bu doğrulamalar neler? Kimlik numarası doğrulaması, adres doğrulaması, telefon doğrulaması. Tüm bu doğrulamaların yapılabilmesi için belirli bir ödeme yapılması (2017 ücreti yıllık 60 tl) gerekiyor. İlk kullanışınızda bu ücreti ödemek istemiyorsanız endişelenmenize gerek yok çünkü birçok insan bu doğrulamaları yapmıyor zaten. İnsanlara güvenilir görünmek için profilinizde facebook adresinizi, daha önce yaptığınız gezilerden fotoğrafları paylaşabilirsiniz.

Platformun bir avantajı da; bir başkasında kalabilmek için öncesinde birini ağırlamanızın gerekmemesi. Hiç kimseyi ağırlamadan onlarca kişide kalabilirsiniz. Fakat öncesinde ağırladığınız veya daha önce evinde kaldığınız insanların size olumlu referans olmaları insanların size daha kolay güvenmelerini sağlayacaktır.

Nasıl Kullanılır?

Eğer geziye çıkacak olan sizseniz 2 farklı yöntem uygulayabilirsiniz. 1. si gezi planınızı belirleyip hangi tarihlerde nerede olacağınızı ve neler yapmayı düşündüğünüzü paylaşıp insanların sizi davet etmelerini beklemek. Bu yöntemle host bulmanız biraz zor olacaktır. 2. si ise gitmeyi düşündüğünüz şehirdeki insanların şartlarını kontrol ederek mesaj atmanızdır. Şunu belirteyim ki tek kişilik yeri olduğunu belirtene 2 kişi veya bayan tercih eden kişiye erkek birinin kabul edilme şansı çok düşük bu yüzden zorunda kalmadığınız sürece şansınızı zorlamamalısınız. Ayrıca minik bir tavsiye; ne kadar samimi mesaj atarsanız o kadar kabul edilme şansınız artmış olur.

Bilmeniz Gerekenler?

Tek bir hosta bel bağlamayın. Sondakika gelebilecek olumsuz yanıt sizi sokakta bırakabilir.

Misafir olduğunuz eve gittiğinizde kendinizi bir villada özel bir odada bulabileceğiniz gibi tek odalı apartman dairesinde ev sahibi ile karşılıklı koltukta yatabilirsiniz. Bunu zaten gitmeden hostunuzun profilinden az çok anlayabilirsiniz.

Giderken hostunuza ufakta olsa bir hediye götürürseniz bu şık bir hareket olacaktır. Burada sizlere tavsiyem ülkenize ait bir şey olması onu değerli kılacaktır. Örneğin; nazar boncuğu götürüp bunun ne anlama geldiğini anlattığınızda bu onlara etkileyici gelebilir. Yiyecek- içecek götürmek isteyenler ise en basit olarak ufak paketlerdeki saleplerden götürüp hazırlayabilirler.

Gittiğiniz evde ev sahibinin kuralları geçerli olacağından gitmeden beklentilerinizi samimi bir şekilde konuşmalısınız. Bazıları eve geç gelmemenizi isteyebileceği gibi bazıları size evinin anahtarını verebilir.

Eğer güzel vakit geçirdiyseniz hostunuza referans olup güzel şeyleri yazmayı ihmal etmeyin.

1 Comment

  1. […] kullanarak konaklamayı bedavaya getirebilirsiniz. CouchSurfing hakkında yeterli bilginiz yoksa şuradaki yazımı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz. CouchSurfing tercih etmeyenler için ise hostelleri […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir